I když jsem stále mladý, rád vzpomínám na svá studentská léta. Měla pro mě totiž zásadní milníky, které jsem v mém životě zaznamenal. O studiích na SŠ se rozepisovat nebudu, ale trochu zajímavá jsou léta na VŠ.
Začnu hned od prváku, tedy ještě před ním. Už od 17ti jsem hrával jako DJ na známých jihočeských diskotékách. K samotnému hraní jsem se dostal v 16ti, kdy jsem začal hrát s kluky z KISS Jižní Čechy, kokrétně s Petrem Filipem (známý jako „Honza Chodec“) a později s Tomem Herberem, který je na JČ Kissu dodnes. Pro toto rádio jsem pak po maturitě i krátce pracoval. Jak hudba, tak i rádio, to oboje pro mě představovalo mimo zábavy i určitý životní styl.
Přišel jsem na Fakultu elektrotechnickou ZČU v Plzni a jako absolvent vyhlášené elektro SPŠ Písek jsem zjistil, že první půlrok je vlastně jen srovnání znalostí mezi elektro školami a ostatními. Poctivě jsem chodil na každou přednášku, ač mi to dneska nikdo nevěří a když jsem věděl o co jde, tak jsem jen otevřel počítač a serfoval. Nutno říci, že jsem ve škole serfoval skoro pořád.
Není divu, že mě škola nudila, když jsem tam nic nedělal. Bylo to pořád jen do školy, na kolej a tak dokola… Tak nějak jsem si hledal, co bych tak v neznámém městě mohl dělat. Obešel jsem plzeňská rádia – v KISS Protonu nebyly vůbec přátelští a na Hitrádiu FM Plus mě progamová ředitelka vlastně vyhodila, jakmila si přečetla v životopise slovo KISS. Asi v lednu, tedy cca po půl roce, mě spolubydlící Filip upozornil na studentské rádio – BOMBA. Ano byla to prostě bomba, ZČU má vlastní studentské rádio, které se mimo jiné „Bomba“ jmenuje a ještě je vedle na koleji ve sklepě!
Kontaktoval jsem tehdejšího samoznavého vůdce, který si říkal Hans van Kuchen. Vysílal s neméně známým Vaškem Příšeříkem a Vlastou Chlastou. Dohodl jsem se na jednom vysílání s nimi (nicméně v jejich pořadu jsem se nechytal – měli skutečně osobitý humor), ale rádio jsem poznal a dohodli jsme se, že začnu vysílat.
Kuchenovi jsem ovšem nepadl hned od začátku do oka. Jakmile slyšel něco o KISSu, tak nebyl happy. Byl to radio amatér (ne že by byl amatér, ale ten co si bastlí vysílačky a pak na ně chytá signály kdo ví odkud), který v rádiu tehdy mimo jiné i sestrojil rádiový vysílač, jehož anténu umístil na střechu koleje a vysílal tak do FM pásma – tedy na frekvencích, které jsou velmi tvrdě placeny. Nemusím říkat, že to bylo protizákonné a ve své podstatě celé vedení ZČU o tom vědělo – o tom ale až v dalších dílech.

Pohled do tehdejšího studia rádia BOMBA
Svoji avezri Hans nedával ani moc znát a nechal mě vysílat. Protože vysílání v jednom je jako povídání si se zdí, našel jsem tehdy „dobrovolníka“, který semnou šel vysílat, byl to Jirka Toušek alias Bavorák, který chodil do vedlejší třídy na střední. Tak nějak jsem se v tom vysílání patlali a patlali, ale bavilo nás to a rádio se tak pomalu stávalo mým druhým plzeňských domovem. Do konce roku jsme dovysílali ve 2 s občasnými hosty z řad našich kamarádů a tak nějak jsme žili…
Konec akademického roku se ukázal jako velký zlom pro rádio a ve výsledku i pro mě. Hans van Kuchen v rádiu končil a začal hledat schopné lidi, kteří rádio povedou dále. Protože jsem pro rádio žil, přihlásil jsem se a nabídl. Hans můj mail slušně ignoroval a proto jsem na druhou výzvu odpověděl znovu. Následovala naše mailová přestřekla, kde jsem byl označen za komerčního sráče a pak ještě následovalo několik dalších titulů. Bylo jasné, že Hans raději rádio zavře, zamkne a nikoho tam nepustí, než aby mi ho předal. V tu chvíli se do hry vložil ještě třetí Honza, alias Seit.own. Byl to můj vrstevník, prvák na FEL. Byl sice ochotný rádio převzít, s Hansem vycházel dobře, ale neměl bohužel schopnost vést team lidí a o organizaci ani nemluvě. Celý incident se tak nějak nechal vyšumět, protože Hans nechtěl ustoupit, já rádio vést chtěl a pak tu byl ještě Seit.own, který chtěl, ale neměl na to.
Vše se rozlousko v následujícím roce, kdy původní vedení rádio opustilo a na jakési rádiové schůzi v záři jsem se představil i ostatním moderátorům a nastínil, co bych s rádiem chtěl dělat. Nebyly to malé plány – vysílání do celého internetu (do té doby se vysílalo jen v rámci kolejní sítě), přestavba studia (na fotce nahoře je vidět, že to nebyl žádný luxus) a v neposlední řadě také nový web (původní byl neschopný provozu) a vizuál rádia.
Plán to byl na tehdejší dobu velmi ambiciózní, ale já si věřil a byl jsem ochoten a schopen tomuto svůj čas obětovat… S tichým svolením teamu, který si tehdy myslel asi něco ve smyslu „další ambiciózní blbeček, co si myslí, že dokáže změnit svět, tak ho v tom necháme a on si vyláme zuby“ jsem začal v rádiu dělat jako „samozvaný šéf“ a začal jsem anarchii trochu organizovat. Tento krok, který jsem učinil v 19ti letech – na začátku druháku na VŠ, bych považoval za můj počátek skutečného „řízení“ teamu lidí a práce na velkých smysluplných projektech. Jak popíšu později (v dalších dílech), studentské rádio Bomba mi velmi pomohlo v pochopení práce s lidmi, řízením teamu, několikrát mě realita nafackovala a myslím si, že mi celé působení v této studentské organizaci dalo více, než celá škola!
V dalších dílech se rozepíšu třeba o nezkrotitelné anarchii, leštění klik na rektorátu, aby nám dali peníze na rekonstrukci a nebo jaké problémy byly se zdánlivě lehkým vysíláním rádia do internetu…